Śladami gen. Józefa Bema

Generał Józef Bem, bohater narodowy Polski i Węgier, urodził się 14 marca 1794 roku w Tarnowie, w dzielnicy zwanej Burkiem. Jego bogata historia wojskowa i emigracyjna jest związana z wieloma wydarzeniami, które wpisały się w dzieje Europy XIX wieku. W Tarnowie znajdują się liczne miejsca upamiętniające jego życie i dokonania.

Mauzoleum w Parku Strzeleckim
Na środku stawu w Parku Strzeleckim wznosi się mauzoleum generała Bema. Zbudowane w 1929 roku według projektu Adolfa Szyszko-Bohusza kryje prochy generała sprowadzone z Aleppo. Mauzoleum jest symbolem pamięci o bohaterze dwóch narodów – polskiego i węgierskiego.

Pomnik na placu Węgierskim
Przy ulicy Wałowej znajduje się pomnik generała Bema z 1983 roku, zaprojektowany przez Bohdanę Drwalową i Stefana Niedorezo. Obok, na ścianie kamienicy, umieszczono mural autorstwa Anny Kropiowskiej przedstawiający generała podczas bitwy pod Sybinem w 1849 roku.

Galeria Panorama na dworcu kolejowym
Muzeum Okręgowe w Tarnowie eksponuje fragmenty słynnej „Panoramy Siedmiogrodzkiej” autorstwa Jana Styki. To monumentalne dzieło, pierwotnie zamówione przez Węgrów, przedstawia wydarzenia Wiosny Ludów, w tym dowodzenie generała Bema podczas bitwy o Sybin.

Mozaika na hotelu „Tarnovia”
Na elewacji hotelu przy ul. Kościuszki 10 znajduje się mozaika upamiętniająca bitwę pod Aleppo, jedną z ostatnich w życiu generała. Monumentalny obraz wykonano z przetopionych odpadów przemysłowych, a jego autorem jest architekt Jan Grabowski.

Pamiątki w Muzeum Okręgowym
Muzeum w Tarnowie gromadzi liczne artefakty związane z życiem i działalnością wojskową generała. Można tam zobaczyć pamiątki z czasów Powstania Listopadowego, emigracji we Francji oraz kampanii na Węgrzech i w Turcji.

Tarnów, będąc miejscem urodzenia generała, jest również ważnym punktem na mapie węgierskiego patriotyzmu. Miasto gości delegacje z Węgier, a pamięć o generale Bemie pozostaje żywa dzięki licznym wydarzeniom i inicjatywom upamiętniającym jego dokonania.